select language:  lietuvių  |    english
Naujienos
Naujienų archyvas
Renginiai
Apie LEI
Mokslo padaliniai
Informacija
Tarptautiniai projektai
Doktorantūra
Karjera
   spausdinti

Naujienos

2019/12/06 - Lietuvos valstybinių mokslinių tyrimų institutų kreipimasis dėl Lietuvos mokslo finansavimo


LIETUVOS VALSTYBINIŲ MOKSLINIŲ TYRIMŲ INSTITUTŲ DIREKTORIŲ KONFERENCIJA
Breslaujos g. 3, 44403 Kaunas
Tel.: 8 37 401805; Faksas: 8 37 351271, E-paštas: rastine

Lietuvos Respublikos Prezidentui
Lietuvos Respublikos Seimui
Lietuvos Respublikos Vyriausybei
Lietuvos Mokslo tarybai
Lietuvos universitetų rektorių konferencijai

DĖL LIETUVOS MOKSLO FINANSAVIMO

Lietuvos valstybiniai mokslinių tyrimų institutai solidariai palaiko ir remia Lietuvos universitetų ir Lietuvos mokslo tarybos reikalavimus dėl nepamatuotai menko finansavimo mokslui ir studijoms - valstybės gyvybingumui nepaprastai svarbioms sritims – ir reikalauja iš esmės keisti požiūrį į mokslą ir jo finansavimą.

Mokslinių tyrimų institutai atlieka valstybei, visuomenei ir verslui svarbius tyrimus, juose sukoncentruota mokslinių tyrimų infrastruktūra ir žmogiškieji resursai, institutuose kuriami inovatyvūs produktai ir naujos technologijos. Tačiau dėl mažo finansavimo ir mažų atlyginimų į mokslinių tyrimų institutus vis sunkiau pritraukti ir juose išlaikyti gabiausią ir talentingiausią jaunimą, kuris dažnu atveju renkasi verslą arba emigraciją.

Lietuvai siekiant būti inovatyvia, užsienio ir vietiniam investicijoms patrauklia inovatyvius produktus ir technologijas kuriančia ir eksploatuojančia šalimi, būtina užtikrinti adekvačias investicijas į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą (MTEP). Lietuva, ženkliai atsilikdama nuo ES šalių vidurkio pagal investicijas į MTEP nuo BVP ir mokslininkų atlyginimus, negali užtikrinti šalies pažangos ir visuomenės gerovės.

Pritariame Lietuvos mokslo tarybos siūlymui parengti konkretų planą Lietuvos mokslui skiriamų nacionalinio biudžeto lėšų daliai prie ES vidurkio priartinti, numatant ambicingą tikslą per 5 metus skirti mokslui ne mažiau 2 % nuo BVP. Valdžios institucijos turi prisiimti atsakomybę už šių rodiklių vykdymą, kad neatsitiktų tai, kas atsitiko su 2004 m. pasirašytu Lietuvos politinių partijų ir akademinės bendruomenės institucijų memorandumu, kuriame buvo numatyta Valstybės lėšas moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai kasmet didinti po 0,1 % nuo BVP ir 2010 m. pasiekti 1 % BVP. Deja, šis 2010 m. siekis nepasiektas iki šiol - bendros MTEP išlaidos Lietuvoje 2018 m. sudarė 0,88 % BVP (Europos Sąjungoje šis rodiklis sudaro 2,18 %, o ES deklaruojamas tikslas artimiausiam laikotarpiui - 3 % ).
 
Kviečiame Lietuvos valdžios institucijas ir Lietuvos partijas solidarizuotis ir valstybės biudžete numatyti finansavimo mokslo institucijoms padidinimą jau nuo 2020 m. sausio 1 d.

Lietuvos valstybinių mokslinių tyrimų institutų
direktorių konferencijos
pirmininkas SH mokslams
Rasa Melnikienė

Lietuvos valstybinių mokslinių tyrimų institutų
direktorių konferencijos
pirmininkas FŽŪBT mokslams
Sigitas Rimkevičius© Lietuvos energetikos institutas, 2005-2019. Visos teisės saugomos.
Valstybės biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 111955219 | PVM kodas LT119552113