Programos vykdytojas - Lietuvos energetikos institutas.
Norminiai etatai skirti programai – 13.
.
Programos tikslai:
2.1. Degimo procesų eksperimentiniai ir skaitiniai tyrimai:
Projekto tikslai:
1. Ištirti iškastinio ir atsinaujinančio biokuro rūšių deginimo procesą panaudojant didesnes kūryklos erdves, su tikslu gauti mažesnę taršą azoto oksidais, kietomis dalelėmis ir LOJ (Lakiaisiais Organiniais Junginiais).
2. Surasti geresnį antrinio oro ir antrinio išdeginimo panaudojimą kūryklų antrojoje dalyje atmosferos taršos mažinimui, naudojantis skaitmeninio skaičiavimo ir dalinio eksperimento metodus.
3. Atsinaujinančio biokuro, kaip mediena, šiaudai ir kt. rūšių deginimui sukurti patikimus skaičiavimo modelius kaip vyksta kuro džiovinimo, pirolizės, dujofikavimo ir galutinio anglies likučio išdeginimo eiga.
.
2.2. Plazminių procesų eksperimentiniai bei skaitiniai tyrimai:
Projekto tikslai:
Sukurti vandens garo plazminę technologiją, skirtą biomasės ir kieto kuro konversijai, skaitiniais bei eksperimentiniais metodais ištirti konversijos metu vykstančius procesus ir nustatyti jų dėsningumus. Ištirti galimybes ir sudaryti sąlygas panaudoti vandens garo plazmos generatorių naujų aplinkosauginių technologijų kūrimo srityje.
Vykdant projektą, pritaikius LEI darbuotojų ilgametę patirtį ir disponuojamus įrenginius siekiama ištirti galimybes ir sąlygas naujos konstrukcijos plazmos generatorių sukūrimui, kuriuose plazmą sudarančios dujos būtų perkaitintas vandens garas. Tam tikslui bus panaudota Plazminių technologijų laboratorijoje esamų dinaminių stendų įrenginiai, parametrų kontrolės ir reguliavimo sistemos bei analizinė dujų dinaminių ir šiluminių charakteristikų tyrimo aparatūra. Bus sukurtas vandens garu dirbantis plazmos generatorius, ištirtos jo elektrinės bei šiluminės charakteristikos, realizuoti vandens garo plazmos procesai, ištirti termohidrodinaminai reiškiniai.
Degimo ir plazminių procesų tyrimo bei panaudojimo uždaviniai apjungiami į vieną tikslu sudaryti kompleksinį metodą realizuoti organinio ir neorganinių kuro konversijai. Naudojant vien tik cheminius degimo procesus susiduriama su tam tikrais sunkumais, o, savo ruožtu, naudojant plazminius metodus gali padidėti galutinių produktų savikaina. Be to, naudojant paprastus biomasės deginimo metodus susidaro nuodingi azoto oksidai, o vandens garo plazma yra ekologiškai švari. Pavojingų atliekų perdirbimui bei kieto kuro dujofikavimui reikalingas vandenilis, kuris gali būti gaunamas plazmoje disocijuojant vandens garui, o vandens garas virš 1000 0C su organinėmis medžiagomis sudaro sintetines dujas (CO+H2). Jo masinė entalpija, esant aukštoms temperatūroms (4000-5000 K) apie 6 kartus viršija oro entalpiją. Tai reiškia, kad vandens garas gali akumuliuoti 6 kartus daugiau energijos, nei tos pačios masės degimo produktų ir oro kiekis. Abu metodai vienas kitą papildo ir pagerina.
Ši programa su NMP „Ateities energetika“ antruoju uždaviniu „Ateities energijos gamybos, tiekimo ir efektyvaus vartojimo mokslinės bazės kūrimas“ ir NMP vykdomais projektais susijusi tik tuo, kad siekiama apjungti mokslininkų jėgas fundamentiniams tyrimams degimo ir plazminių procesų optimizavimo kryptyje atlikti ir tokiu būdu mažinti priklausomybę nuo energijos gamybos iš iškastinio kurobei kaupiama praktinė energijos naudojimo patirtis.
.
|