Susipažinkite: Wendelstein 7-X Stellarator branduolių sintezės (angl. fusion) reaktorius – Inžinerinis stebuklas: optimizuotas ir sumodeliuotas super-kompiuteriu; veikdamas -270 °C laipsnių temperatūroje tik už vieno metro, magnetiniame lauke, talpina +100.000.000 °C plazmą. Šio įrenginio statybų ir darbų trukmė – 19 metų.
„Wendelstein 7-X Stellarator“ branduolių sintezės reaktoriaus startas numatytas š.m. gruodį, prie šio praktiniams branduolių sintezės tyrimams itin svarbaus projekto prisidėjo ir LEI mokslininkai
Stellarator tipo branduolių sintezės reaktoriuje realiomis sąlygomis bus tiriamas įrangos, reikalingos super-karštai plazmai izoliuoti, nusidėvėjimas, tiriama, ar pasiteisina naujoviškas super-magnetų išdėstymas. Tikimasi, kad tokia įrenginio konstrukcija leis išlaikyti tolygią reakciją ilgiau nei 30 min, tuo tarpu Tokamak tipo reaktoriuose eksperimentiniai bandymai trunka vos keletą minučių. Jei šis eksperimentinio dizaino įrenginys veiks kaip tikimasi, ateityje Stellator tipo reaktoriai galėtų pakeisti dabartinius Tokamak eksperimentinius reaktorius, o pirmąsias branduolių sintezės jėgaines galima būtų tikėtis išvysti dar šio šimtmečio viduryje. Įrangos susidėvėjimas yra viena pagrindinių praktinių kliūčių, kurias dar reikia įveikti.
Kuo patrauklios branduolių sintezės jėgainės? Vienas gramas kuro šios reakcijos metu gali sugeneruoti 90000 kilovatvalandžių energijos, o tai prilygsta 12 tonų anglies sudeginimui. Branduolių sintezės jėgainės neišskirtų neigiamo poveikio klimatui turinčių medžiagų, o reakcijai reikalingas kuras yra pigus ir plačiai paplitęs visoje planetoje. Nėra ilgalaikio radiacinio užterštumo pavojaus, o įvykus gedimui reakcija tiesiog nutrūksta. Tokio tipo jėgainės galėtų būti puikus energetikos buferis, papildantis saulės ir vėjo jėgainių išgaunamą energiją.
Lietuvos energetikos institutas ir Greifsvalde (Vokietija) įsikūrusio Makso Planko plazmos fizikos instituto (Max-Planck-Institut für Plasmaphysik IPP) padalinio, kuriam priklauso eksperimentinis termobranduolinės sintezės įrenginys Wendelstein 7-X (W7-X), bendradarbiavimas prasidėjo 2007 m. ir buvo tęsiamas iki 2014 m. Viena paskutinių su šiuo bendradarbiavimu susijusių veiklų buvo W7-X plazmos indo patikimumo, parengtumo, remonto ir inspekcijos (angl. RAMI) analizė. Efektyviam termobranduolinio eksperimentinio įrenginio W7-X darbui buvo siekiama užtikrinti kuo mažesnį jo gendamumą bei sumažinti neparengtumą darbui, t. y. minimizuoti prastovų dėl gedimų ir remontų skaičių bei jų trukmę.
2014 m. buvo baigtas rengti bei su Europos Komisija pasirašytas naujas projektas EUROfusion. Tai pirmasis ir didžiausias ne tik finansiniu indėliu, bet ir ambicingumu ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programos projektas. EUROfusion konsorciumas leidžia Europos nacionalinėms laboratorijoms dar efektyviau sutelkti savo resursus įgyvendinant vis sudėtingesnius, didelės apimties projektus, tokius kaip ITER, DEMO, W7-X. Šiame konsorciume, kartu su 28 partneriais, aktyviai dirba ir LEI, jau nuo 2007 m. dalyvaujantis branduolių sintezės tyrimų veiklose.