Apie padėtį atominėse elektrinėse Ukrainoje karo metu LRT radijui komentavo LEI branduolinės saugos ekspertas

Photo of Zaporizhzhia Nuclear Power Plant
Zaporožės AE. Dyakov Vladimir Leonidovich nuotr. (CC BY 3.0)

Kovo 21 d. LRT Radijo laidoje „Vienkartinė planeta“ padėtį Ukrainos atominėse jėgainėse karo Ukrainoje metu LRT radijo laidai komentavo organizacijos „Greenpeace“ branduolinės energetikos ekspertas Janas Haverkampas ir Lietuvos energetikos instituto branduolinės saugos ekspertas, Branduolinių įrenginių saugos laboratorijos vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Algirdas Kaliatka.

Laidos įrašo galite klausytis LRT mediatekoje:
https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000206666/vienkartine-planeta-apie-tyliaja-karo-auka

Laidos anonsas:

Rusijos karinė invazija Ukrainoje akimirksniu pražudė daugybės žmonių gyvenimą. Tragedijos mastą neišvengiamai dar padidins ir karo sukelta ekologinė katastrofa šalyje. „Nors tai jau sena klišė, bet aplinka visada yra tylioji žiauraus karo auka“, – sako organizacijos „Konfliktų ir aplinkos observatorija“ tyrimų vadovas Dougas Weiras. Karo padarinių aplinkai šiandien įvertinti dar neįmanoma, bet tarptautinė bendruomenė jau atidžiai stebi padėtį karo siaubiamoje šalyje.

Nuo pirmųjų karo dienų Rusija taikosi ne tik į karinius, bet ir į pramonės ir energetikos objektus Ukrainoje. Ekspertai pažymi, kad dėl bombardavimų kilę gaisrai paskleidžia toksines medžiagas, pavojingai ir ilgam užteršiančias orą, dirvožemį ir vandenį. Be to, pasak jų, pirmą kartą žmonijos istorijoje agresoriaus okupuoti branduolinės energetikos objektai kelia precedento neturinčią ekologinę grėsmę ne tik Ukrainai, bet ir už jos ribų.

Padėtį taip pat komentuoja organizacijos „Greenpeace“ branduolinės energetikos ekspertas Janas Haverkampas ir dr. Algirdas Kaliatka iš Lietuvos energetikos instituto.

Autorė Vaida Pilibaitytė