Briuselyje įvyko oficialus projekto HARMONIZE įžanginis susitikimas

Rudenį įvyko LEI koordinuojamo projekto „Ateities branduolinės energetikos technologijų licencijavimo harmonizavimo link“ (HARMONISE) (angl. k. – „Towards harmonisation in licensing of future nuclear power technologies in Europe“) įžanginis susitikimas, žymintis projekto startą.

2022 m. rudenį Briuselyje įvyko oficialus projekto HARMONISE įžanginis susitikimas, kuriame dalyvavo visų projekte dalyvaujančių organizacijų atstovai, kartu su Europos Komisijos atstovais ir kviestiniais svečiais. Susitikimas vyko Lietuvos Respublikos nuolatinės atstovybės Europos Sąjungoje patalpose, renginyje taip pat buvo galima dalyvauti virtualiai.

Naujų branduolinės energetikos technologijų licencijavimo klausimas itin aktualus, mat esama licencijavimo sistema ir branduolinės energetikos technologijų reguliavimas įvairiose šalyse skiriasi. Šiuo metu yra kuriamos inovatyvios branduolių dalijimosi (angl. fission) principu veikiančios technologijos, pavyzdžiui, mažieji moduliniai reaktoriai, ir įgauna pagreitį branduolių sintezės (angl. fusion) įrenginių projektavimas ir įgyvendinimas.

Projekto tikslas – pasirengti ateities technologijų licencijavimui įvertinant būsimų technologijų specifiką ir galimus licencijavimo ir reguliavimo reikalavimų trūkumus įvairiose šalyse. Bus nagrinėjami tokie klausimai kaip rizika pagrįstas sprendimų priėmimas (angl. risk-informed decision making), įvairių šalių patirtis inovatyvių branduolinės energetikos objektų licencijavime, ir bendrų standartų pritaikymo galimybės.

Projekte dalyvauja 17 partnerių iš 11 Europos valstybių, įskaitant ir ES Jungtinį tyrimų centrą. Planuojamas aktyvus bendradarbiavimas ne tik tarp projekto partnerių, bet ir bendradarbiavimas su tokiomis tarptautinėmis organizacijomis kaip TATENA, SNETP, WENRA, ETSON, ir kt. Įgyvendinus projektą bus pasiūlytos metodikos, kurios leistų pasirengti inovatyvių branduolinės energetikos technologijų licencijavimui ir standartizavimui Europoje.

Plačiau apie projektą: https://lei.lt/projektas/harmonise-lt/