Lietuvos energetikos instituto Plazminių technologijų laboratorijos vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Andrius Tamošiūnas liepos 9 d. Vilniuje dalyvavo tarptautinės konferencijos EPS 51st Conference on Plasma Physics specialiajame renginyje „Generation Fusion“. Šis diskusijų renginys, organizuotas Europos fizikos draugijos Plazmos fizikos skyriaus iniciatyva, buvo skirtas aptarti žmogiškojo faktoriaus vaidmenį branduolinės sintezės vystymo procese, ypatingą dėmesį skiriant jaunųjų plazmos technologijų mokslininkų požiūriui.
Pabrėžė tinklaveikos svarbą
Diskusijoje buvo nagrinėjami konceptualūs magnetinio suvaržymo ir inercinės suvaržymo sintezės metodų aspektai. Renginio tikslas – pristatyti jaunosios kartos mokslininkų, taip pat pagrindinių sprendimų priėmėjų ir aukšto lygio suinteresuotųjų šalių požiūrį, lūkesčius ir įžvalgas.
Dr. A. Tamošiūnas pasidalino savo įžvalgomis apie vertybes, kurios, jo nuomone, yra itin svarbios jauniesiems mokslininkams siekiant sėkmingos karjeros.
Jis pabrėžė tyrėjų mobilumo ir tarptautinės tinklaveikos svarbą. Pasak dr. A. Tamošiūno, jaunasis mokslininkas neturėtų apsiriboti vien savo institucija, bet drąsiai ieškoti galimybių stažuotis užsienyje, bendradarbiauti su kitų šalių tyrimų grupėmis bei susipažinti su alternatyviais požiūriais į sprendžiamas mokslines problemas. Skirtingi metodai, taikomi siekiant to paties tikslo, padeda praplėsti mąstymo ribas ir atveria naujas galimybes.
Kitas itin svarbus aspektas, kurį išskyrė dr. A. Tamošiūnas – tai tinklaveikos plėtra. Anot jo, mokslininkui būtina kurti ryšius ne tik akademinėje bendruomenėje, bet ir su partneriais iš įvairių sektorių – pramonės, verslo, mažų įmonių – taip sukuriant tvirtą pagrindą bendroms mokslinėms ir projektinėms veikloms.
Suburia mokslo bendruomenę
EPS Conference on Plasma Physics – tai viena svarbiausių Europos plazmos fizikos mokslo bendruomenės konferencijų, kuri kasmet suburia tyrėjus iš viso pasaulio. 2025 m. liepos 7–11 d. vykęs renginys Vilniuje apėmė platų temų spektrą – nuo fundamentinių plazmos fizikos tyrimų iki taikomųjų sprendimų branduolinei sintezei, astrofizikai, lazerinės plazmos procesams, žemos temperatūros plazmos technologijoms bei diagnostikos metodams.
Ši konferencija skirta skatinti tarptautinį bendradarbiavimą, dalintis naujausiais mokslinių tyrimų rezultatais ir aptarti ateities iššūkius plazmos fizikos bei su ja susijusių sričių vystymui – ypač branduolinės sintezės energetikos kontekste.
Konferencijoje savanoriavo ir LEI doktorantė, jaunesnioji mokslo darbuotoja Ieva Kiminaitė, kuri prisidėjo prie organizacinių veiklų.