„European Energy“: Akmenė ir Kretinga – prioritetinės vietos žaliojo kuro gamyklai

Kretingos ir Akmenės rajonai yra prioritetinės vietos Danijos atsinaujinančios energetikos kompanijos „European Energy“ planuojamai statyti e. metanolio ir žaliojo vandenilio gamyklai, sako įmonės biuro Lietuvoje vadovas Tadeušas Konkovskis.

„Kol kas tikrai nesame pasirinkę konkrečios dar trečios, ketvirtos ar penktos vietos, todėl nebūtų prasmės ir komentuoti. (…) Sakykim, tos dvi kol kas yra prioritetinės vietos, kurios turi labai patrauklią infrastruktūrą ir mes į jas dabar koncentruojamės“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė T. Konkovskis.

Anksčiau jis teigė, jog be Kretingos ir Akmenės rajonų būsimos gamyklos statyboms svarstomos dar kelios teritorijos.

Pasak T. Konkovskio pagrindiniai gamyklos produkcijos – žaliojo kuro – pirkėjai galėtų būti laivybos bei sunkiojo transporto kompanijos.

„Potencialiai Lietuvoje pats Klaipėdos uostas būtų suinteresuotas turėti e.metanolio užpildymo stoteles. Ir yra visa eilė laivybos įmonių, kurios tikrai turi didelį norą šioje regiono vietoje turėti e.metanolio užpildymo stoteles.

Tai pirmas toks potencialus offtaker’is (pirkėjas – BNS) yra laivybos pramonė“, – teigė T. Konkovskis.

„Toliau gali būti kalbama su sunkiojo transporto kompanijomis ir panašiai“, – pridūrė „European Energy“ Lietuvos vadovas.

Tikina, kad gamykla yra saugi

Pasak Lietuvos energetikos instituto (LEI) mokslininko, Lietuvos vandenilio energetikos asociacijos vadovo Šarūno Varnagirio, duomenys rodo, kad pasaulyje daugėjant vandenilio ir e. metanolio projektų, incidentų juose mažėja.

„Dabartiniu metu vandenilio ir metanolio gamykloms yra labai aukšti standartai, saugumo reikalavimai, detektoriai (įrengiami – BNS) praktiškai visose įmanomose vietose – ne tik nuotėkio, bet ir liepsnos, kurie užtikrina bet kokią (apsaugą – BNS) nuo galimos padaryti žalos“, – spaudos konferencijoje teigė Š. Varnagiris.

„European Energy“ „Power-to-X“ technologijos (žaliosios energijos pavertimas į žaliąjį vandenilį, e-metanolį ar amoniaką) skyriaus vadovas Peteris Norby Svendsenas (Peteris Niorbis Svendsenas) pažymėjo, kad e. metanolis yra bekvapis bei saugesnis nei dujas ar anglį gaminamas įprastas metanolis, taip pat pasižymi mažesniu degimu nei dyzelinis kuras.

„Statydami gamyklą įsitikiname, kad turime visas priešgaisrines ir saugos priemones, (…) bendradarbiausime su vietine ugniagesių tarnyba ir, žinoma, laikysimės visų standartų, kurie turi būti užtikrinant saugią aplinką“, – BNS teigė P. N. Svendsenas.

Jo teigimu, statant gamyklą bus gerai pasiruošta, kaip veikti nelaimės atveju, o metanolio talpyklos bus nedidelės talpos.

T. Konkovskis sutiko, jog ruošiantis statyti gamyklą su gyventojais reikės ieškoti bendrų sprendimų.

„Mūsų laukia dar pakankamai ilgas dialogas su bendruomenėmis, per kurį mes tikimės išgryninti rizikas ar baimes, kurios kyla bendruomenėms, ir rasti bendrus sprendimus tų baimių ir rizikų išsprendimui“, – teigė „European Energy“ atstovas.

Skaitykite daugiau: https://ve.lt/aktualijos/lietuva/european-energy-akmene-ir-kretinga-prioritetines-vietos-zaliojo-kuro-gamyklai