Iš Masačusetso į Kauną – praktika LEI atvėrė naujas mokslo ir karjeros perspektyvas

Birželį Lietuvos energetikos institute dviejų mėnesių praktiką pradėjo Masačusetso technologijos instituto (MIT) bakalauro studentas Lance Berkey, studijuojantis fiziką ir matematiką. Į Lietuvą L. Berkey atvyko pagal prestižinę MIT tarptautinių mainų programą MISTI (MIT International Science and Technology Initiatives), suteikiančią galimybę MIT studentams atlikti praktiką, dalyvauti tyrimuose ir inovacijų projektuose užsienyje. Lietuva yra viena iš šios programos šalių partnerių, o LEI – viena iš priimančių institucijų.

Dėmesys – Lietuvai
Praktiką L. Berkey atlieka LEI Šiluminių įrengimų tyrimo ir bandymų laboratorijoje. Jo darbas susijęs su medžiagų savybių degradacijos dėl vandenilio įsiskverbimo molekulinės dinamikos (MD) tyrimais. Šiuo metu jis atlieka alfa-geležies kristalinės gardelės deformacijos MD modeliavimus, siekdamas nustatyti, kokią įtaką įsiskverbęs vandenilis turi gardelės deformacijos-įtempių kreivėms.

Nors L. Berkey studijuoja fiziką ir matematiką, gretutinė jo studijų kryptis yra Eurazijos regionas. Tai iš dalies nulėmė studento žvilgsnį į Lietuvą ir sprendimą atvykti būtent čia.

„Kirbėjo mintis vasaros praktikai pasirinkti Europą, o Lietuva man pasirodė ypač patraukli. MIT turime vieną lietuvį profesorių, kuris visada puikiai atsiliepia apie Lietuvą, tad apie jūsų šalį jau buvau girdėjęs. Pradėjus ieškoti praktikos vietos, MISTI programos koordinatorius pasiūlė Lietuvos energetikos institutą. Po pirmojo pokalbio su LEI atstovais supratau, kad ši vieta puikiai atitinka mano įgūdžius ir lūkesčius. Taip ir nusprendžiau čia atvykti“, – pasakoja jis.

Vertinga patirtis
Praktikos metu L. Berkey atliko kompiuterinius modeliavimus ir duomenų analizę molekulinės dinamikos srityje, tyrinėdamas vandenilio įsiskverbimo daromą žalą alfa-geležiai. Kadangi liepos pabaigoje studentas išvyks atgal į JAV, šiuo metu jis dirba apibendrindamas rezultatus ir rašo galutinę ataskaitą.

Pasak pašnekovo, ateityje vandenilio vaidmuo energetikos sektoriuje bus vis reikšmingesnis, tad suprasti jo poveikį medžiagoms yra itin svarbu. Jis džiaugiasi praktikos LEI suteikta galimybe pagilinti teorines ir praktines žinias šioje srityje.

„Praktika Institute man išties įsiminė, čia jaučiausi labai laisvai ir savarankiškai. Vadovai leido man dirbti savo tempu, skatino patį ieškoti sprendimų, bet visada buvo pasirengę padėti, jei prireikdavo. Tai labai vertinu – savarankiškumas mokantis yra labai svarbus. Taip pat mane sužavėjo pats Institutas – jo dydis, moderni infrastruktūra, atliekamų tyrimų įvairovė, čia dirbantys patyrę mokslininkai. Neabejodamas rekomenduoju Institute atlikti praktiką visiems studentams, besidomintiems energetikos sritimi“, – šypsosi jis.

Svarsto sugrįžti
L. Berkey taip pat džiaugiasi galimybe pažinti Lietuvą ir Kauną. Jį sužavėjo šiltas vietinių žmonių bendravimas, žaliuojanti miesto aplinka, patogi infrastruktūra. Lietuva pašnekovui paliko labai gerą įspūdį, tad jis norėtų čia ateityje sugrįžti.

„Praktika LEI man atvėrė naujas perspektyvas. Iki šiol buvau tikras, kad iš karto po magistro nestosiu į doktorantūrą, tačiau dabar rimtai svarstau tokią galimybę. Man patiko atlikti tyrimus ir dirbti laboratorijoje, todėl manau, kad ateityje galėčiau pasirinkti tokią karjeros kryptį“, – apibendrino L. Berkey.