LEI mokslininkai tobulino žinias apie upių sedimentų stebėseną ir modeliavimą

Birželio 16–18 d. vyko „LIFE SIP Vanduo“ projekto mokymai, skirti upių hidromorfologijos ir sedimentų srautų stebėsenos bei atkūrimo žinioms gilinti.

Mokymuose „Geriausios praktikos, modeliai ir priemonės, skirtos upių sedimentų srautui stebėti ir atkurti“ (angl. Defining best practices, models and tools to monitor and restore river sediment flux) dalyvavo Lietuvos energetikos instituto Hidrologijos laboratorijos mokslininkai – vyresnieji mokslo darbuotojai V. Akstinas, D. Jakimavičius, D. Meilutytė-Lukauskienė, D. Šarauskienė, jaunesnioji mokslo darbuotoja K. Gurjazkaitė bei vyriausioji mokslo darbuotoja J. Kriaučiūnienė.

Trijų dienų programoje buvo nagrinėjama, kaip upių hidromorfologija susijusi su sedimentų judėjimu, kokie yra efektyvūs stebėsenos ir modeliavimo metodai, bei kaip galima atkurti natūralius sedimentų srautus. Sedimentų judėjimas – svarbus elementas palaikant upių ekosistemų sveikatą, biologinę įvairovę ir siekiant tvaraus vandens telkinių valdymo pagal ES aplinkosaugos strategijas.

Vertingomis žiniomis dalijosi svečiai iš Ispanijos ir Italijos – prof. dr. Paolo Vezza ir dr. Maria Gonzalez Sánchis (Valensijos politechnikos universitetas) bei dr. Luca Salerno (Turino politechnikos universitetas). Jie pristatė hidromorfologijos vertinimo kriterijus, kokybės indikatorius ir pažangius modeliavimo įrankius, skirtus sedimentų dinamikai analizuoti laike ir erdvėje.

Mokymų dalyviai taip pat lankėsi tyrimų vietose – Luknos upėje ir Jundeliškių tvenkinyje. Ten vyko diskusijos apie praktinius hidromorfologijos atkūrimo sprendimus tiesintose upėse ir sedimentų valdymą dirbtiniuose tvenkiniuose. Užsienio ekspertai pasidalijo ne tik metodikomis, bet ir realių projektų patirtimi, įžvalgomis ir rekomendacijomis.

Projektas kofinansuojamas iš Europos Sąjungos Aplinkos ir klimato politikos programos LIFE lėšų (dotacijos sutartis Nr. 101104645 – LIFE22-IPE-LT-LIFE SIP Vanduo).

Pateiktos išvados atspindi autorių požiūrį ir nebūtinai sutampa su Europos Sąjungos ar CINEA nuomone. ES ir finansuojanti institucija neatsako už pateiktą informaciją.