Pirmą kartą Lietuvoje Kauno ir Vilniaus gatvėse bus išbandytas vandeniliu varomas autobusas

2023 m. rugsėjo 9–11 d. Kauno gatvėmis riedės demonstracinis vandeniliu varomas autobusas. Miesto gatvėmis važinėjantis autobusas rinks kelionės duomenis, suteiks svarbios informacijos vandeniliu varomų transporto priemonių efektyvumo vertinimui viešajame transporte.

Europos Sąjungos finansuojamų Bendros Europos vandenilinių transporto priemonių iniciatyvos (angl. – Joint Initiative for hydrogen Vehicles across Europe) projektų JIVE ir JIVE2 apimtyje rengiama Central and Eastern Europe roadshow kelionė autobusu po vandenilio technologijomis besidominčius Vidurio, Rytų ir Šiaurės Europos šalių miestus.

Lietuvoje, rugsėjo 9–11 dienomis, vandenilinis autobusas atliks parodomuosius važiavimus Kaune, o rugsėjo 12 – 15 dienomis Vilniuje. Planuojama, jog 2022 m. lapkritį – 2023 m. rugsėjį demonstraciniai važiavimai įvyks 17-oje Centrinės, Rytų ir Šiaurės Europos miestų.

Roadshow misija – stiprinti regioninius pajėgumus, lengviau ir greičiau diegiant kuro elementų technologiją autobusuose, skatinant šio sektoriaus augimą ir plėtrą trumpuoju ir vidutinės trukmės laikotarpiais, taip pat bendrai propaguojant vandenilio technologijas.

Roadshow renginį lydės techninė pagalba ir mokymai, kuriuos teikia demonstracinio vandenilinio autobuso gamintojas „Caetano“ (Portugalija) ir už autobuso užpildymą vandeniliu atsakinga kompanija „Elme Messer“ (Vokietija).

Vandenilinio autobuso parodomuosius važiavimus Lietuvoje kuruoja Lietuvos Vandenilio energetikos asociacija kartu su Lietuvos energetikos institutu.

„Kauno viešasis transportas per pastaruosius kelerius metus stipriai atsinaujino –įsigijome 164 naujus hibridinius autobusus. Daugiau kaip 30 procentų parko sudaro troleibusai. Kaip žinia, alternatyvių degalų įstatymas (ADĮ) numato, kad iki 2029 m. visas viešasis transportas turės būti pritaikytas naudoti alternatyviuosius degalus (iš AEI), todėl Kauno viešasis transportas eina šio tikslo link.

Rengdami investicinius projektus lyginame skirtingu kuru varomas transporto priemones, vertiname jų ekonominį bei ekologinį aspektus. Džiaugiamės, kad turėsime galimybę išbandyti vandeniliu varomą autobusą bei įvertinti jo efektyvumą. Manome, kad planuojant transporto priemonių įsigijimą, tokio tipo autobusai galėtų būti įtraukti į skirtingų alternatyvų vertinimą, siekiant dar labiau prisidėti prie darnaus judumo vizijos įgyvendinimo mieste“, – teigė „Kauno autobusų“ generalinis direktorius Mindaugas Grigelis.

Jam antrino ir Kauno miesto savivaldybės administracijos Transporto ir eismo organizavimo skyriaus vedėjas Martynas Matusevičius: „Modernus viešasis transportas – vienas iš mūsų miesto prioritetų. Kaunas nuolat investuoja į viešojo transporto paslaugų gerinimą, parko atnaujinimą bei troleibusų kontaktinio tinklo modernizavimą. Šiuo metu mūsų pasirinkta kryptis – aplinkai draugiški hibridiniai autobusai, tačiau atvirai vertiname ir kitas „žalias“ priemones, jų efektyvumą ir pritaikomumą mūsų mieste“.

„Vandenilinis transportas – viena iš esminių dedamųjų norint ateityje turėti „žalius“ ir klimatui neutralius miestus. Džiaugiuosi, jog JIVE II projekto metu Lietuvoje bus pirmą kartą testuojamas vandenilinis autobusas, kuris atvers galimybes platesnei vandenilio energetikos integracijai Lietuvoje“, – Šarūnas Varnagiris, Lietuvos vandenilio energetikos asociacijos vadovas.

Rugsėjo 20 d., vandenilio autobusui įvykdžius bandomuosius ir demonstracinius važiavimus Kaune ir Vilniuje, kviečiame į konferenciją „HYDROGEN LITHUANIA: ENERGY AND MOBILITY“. Ji vyks 9:00 val., Lietuvos Mokslų Akademijoje, Gedimino pr. 3, 01103 Vilnius.

Čia bus nagrinėjami klausimai kaip skatinti vandenilio paklausą Vidurio, Rytų ir Šiaurės Europoje. Konferencijos metu savo įžvalgomis apie vandenilio ekonomiką dalinsis įvairios suinteresuotosios šalys, tarp jų: LR Energetikos ministerija, pristatanti Lietuvos vandenilio gaires, svečiai iš ES H2020 projekto JIVE 2 Roadshow, pramonės ir akademijos atstovai.

Su konferencijos darbotvarke susipažinti ir užsiregistruoti galite čia:
https://forms.gle/D7McJvMByar62BMK9

Konferencija yra nacionalinių seminarų, vykstančių Latvijoje, Estijoje, Lietuvoje ir Lenkijoje JIVE 2nd #CEE H2 Bus Roadshow projekto rėmuose, sudėtinė dalis.

Renginys nemokamas.

Kontaktai pasiteiravimui:
Šarūnas Varnagiris, tel. +370 37 401 824, el. p. Sarunas.Varnagiris@lei.lt

JIVE ir JIVE2 projektams finansavimą skyrė „Clean Hydrogen Joint Undertaking“ pagal dotacijų sutartis Nr. 735582 ir 779563. Ši bendroji inciatyva gauna paramą iš Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“, programos „Hydrogen Europe“ ir programos „Hydrogen Europe Research“.

Apie JIVE ir JIVE 2 projektus: Pagal 2017 m. sausio mėn. ir 2018 m. sausio mėn. pradėtus įgyvendinti JIVE ir JIVE2 projektus šio dešimtmečio pradžioje 17-oje Europos miestų ir regionų bus įdiegta 310 nulinės emisijos kuro elementų autobusų ir susijusi infrastruktūra (pagal MEHRLIN projektą) – tai iki šiol didžiausias tokių autobusų infrastruktūros projektas Europoje.