LEI mokslininkai su partneriais sukūrė draugišką aplinkai bateriją be retųjų metalų

Lietuvos ir dar aštuonių šalių mokslininkai, bendradarbiaudami su verslu, iš organinių medžiagų sukūrė aplinkai draugišką bateriją be retųjų ir kenksmingų metalų, tokių kaip litis, vanadis, nikelis ar cinkas.

„Jos yra dar žemesnio energinio efektyvumo nei ličio jonų baterijos. Pastarųjų efektyvumas siekia iki 97%, „Energy Keeper“ – apie 75%. Ir jų energijos tankis mažesnis nei ličio jonų akumuliatorių, jos užima daugiau vietos. Bet „Energy Keeper“ technologija patraukli naudoti energetikoje, kur dydis nėra lemiamas veiksnys, pavyzdžiui, prie pastočių, šalia atsinaujinančios energijos parkų, kad balansuotų bendruomenių poreikius“, – sako projekto koordinatorius dr. Virginijus Radziukynas, Lietuvos energetikos instituto Išmaniųjų tinklų ir atsinaujinančios energetikos laboratorijos vadovas.

Projektas „Energy Keeper“, kurio metu sukurtas ir išbandytas baterijos prototipas ir jos valdymo sistema, truko trejus metus, jam iš Europos Komisijos programos „Horizontas 2020“ skirtas 3,9 mln. Eur finansavimas. Projektą koordinavo Lietuvos energetikos institutas, jame dalyvavo mokslo institucijos ir bendrovės iš Vokietijos, Nyderlandų, Ispanijos, Italijos, Izraelio ir Lietuvos, įskaitant šalies elektros perdavimo tinklą valdančią AB „Litgrid“.

Gintautas Degutis, „Verslo žinios“

Plačiau („Verslo žinių“ prenumeratoriams): https://www.vz.lt/technologijos-mokslas/2020/09/01/sukure-draugiska-aplinkai-baterija-be-retuju-metalu

EnergyKeeper project banner