Birželio 10–11 d. Varšuvoje vyko 10-asis Centrinės ir Rytų Europos branduolinės energetikos kongresas. Renginyje dalyvavę Lietuvos energetikos instituto (LEI) mokslininkai pristatė naujausius mokslinius darbus ir dalinosi sukaupta patirtimi.
Dr. Egidijus Urbonavičius išsamiai aptarė atominių elektrinių licencijavimo suderinimą, pabrėždamas vieningos sistemos svarbą. Jis rėmėsi patirtimi, sukaupta įgyvendinant trijų metų trukmės „Europos horizonto“ programos projektą „Ateities branduolinės energetikos technologijų licencijavimo harmonizavimo link (HARMONISE)“, koordinuojamą LEI.
Šiuo metu galiojantys radiacinės saugos reikalavimai buvo sukurti atsižvelgiant į lengvojo vandens reaktorių ypatumus. Tačiau inovatyvūs branduoliniai reaktoriai – tokie kaip mažo tūrio ar IV kartos – reikalauja šių normų peržiūros. Nors šalys sutaria dėl pagrindinių saugos principų, jų taikymas skiriasi, o licencijavimo kliūtys gali sulėtinti naujų reaktorių diegimą dešimtmečiui. Todėl būtina harmonizuoti licencijavimą, aiškiai interpretuoti saugos principus ir siekti tarptautinio suderinamumo, leidžiančiam pažangias technologijas integruoti sparčiau ir saugiau.
Dr. Urbonavičius taip pat dalyvavo panelinėje diskusijoje „Strateginė Centrinės ir Rytų Europos branduolinės energetikos plėtros vizija: kaip įveikti iššūkius AE projektuose“.
Tuo tarpu dr. Artūras Šmaižys pristatė ilgametę LEI patirtį radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro tvarkymo srityje. Pranešime aptarti Ignalinos AE aikštelėje eksploatuojamų ir išmontuojamų branduolinės energetikos objektų saugos vertinimo aspektai. Pristatytas LEI indėlis rengiant šių objektų poveikio aplinkai vertinimo ir saugos pagrindimo dokumentus. Pasidalinta informacija apie panaudoto branduolinio kuro atliekyno įrengimo planus Lietuvoje.
Lietuvos energetikos instituto mokslininkų dalyvavimas kongrese Varšuvoje dar kartą parodė jų svarų indėlį į branduolinės energetikos mokslo ir praktikos pažangą. Pristatytuose pranešimuose buvo akcentuota tiek būtinybė harmonizuoti inovatyvių reaktorių licencijavimo procesus visoje Europoje, tiek LEI sukaupta ekspertinė patirtis radioaktyviųjų atliekų tvarkymo srityje. Tokie tarptautiniai renginiai ne tik skatina žinių ir patirties mainus, bet ir stiprina Lietuvos, kaip patikimos partnerės, pozicijas pasaulinėje branduolinės energetikos bendruomenėje.