Įpusėjus ICEREG projektui: atlikti tyrimai ir žvilgsnis į ateitį

Įpusėjus projektui „Ledo sangrūdų potvynių rizikos valdymas Latvijos ir Lietuvos regionuose besikeičiant klimatui“ (ICEREG), jau įgyvendinta daugybė svarbių veiklų, leidžiančių tiksliau suprasti ir modeliuoti pavojingus ledo reiškinius pasienio upėse.

Projekto pradžioje buvo atrinkti 8 Lietuvos–Latvijos pasienio upių ruožai ir 10 vandens matavimo stočių, kurių duomenys padėjo įvertinti istorinę ledo sangrūdų situaciją. Remiantis 1961–2023 m. duomenimis, buvo įvertintas ledo sangrūdų dažnumas ir jų metu fiksuoti pavojingi vandens lygiai. Tyrimai parodė, kad kritinis lygis dažniausiai viršijamas Lėvens upėje ties Bernatoniais bei Mūšos upėje ties Ustukiais. Šie ruožai ir buvo pasirinkti detalesniam tyrimui.

2024 m. rugsėjį įvyko dvi ekspedicijos: Lėvens upėje ir Sanžilės kanale bei Mūšoje. Jų metu buvo atlikti išsamūs skerspjūvių ir debitų matavimai, naudojant GPS įrangą, dronus bei echolotus. Surinkti duomenys apie vagos geometriją, vandens paviršiaus nuolydžius, slėnio aukščius bei tiltų ir kitų hidrotechnikos statinių charakteristikas bus naudojami hidrodinaminių modelių kalibravimui HEC-RAS aplinkoje.

Šiuo metu rengiami du detalūs hidrodinaminiai modeliai – Lėvens ruožui nuo Pamarliškių iki Skaistgirių (22 km) ir Mūšos ruožui nuo Gustonių iki Ustukių (12,5 km). Jų pagrindu bus prognozuojamos galimos potvynių zonos skirtingų klimato scenarijų sąlygomis.

Tarp svarbiausių pasiektų rezultatų – ir retų potvynių tikimybių skaičiavimai. Remiantis istoriniais matavimais bei klimato scenarijų duomenimis (2021-2050 m., 2041-2070 m. ir 2071-2100 m.) buvo nustatyti retų tikimybių (0,1, 0,5, 1,0 ir 10%) Mūšos ir Lėvens upių maksimalūs potvynių debitai. Taikant HBV modelį, atlikta nuotėkio dinamika rodo, kad Mūšos baseine laukiamas palaipsnis debito mažėjimas (iki 24% amžiaus pabaigoje), o Lėvens upėje – nežymus padidėjimas, o vėliau – mažėjimas iki 15%.

Iki 2025 m. vasaros planuojama baigti kurti Lėvens ir Mūšos upių hidrodinaminius modelius ir atlikti potvynių rizikos zonų prognozavimo darbus pagal klimato kaitos scenarijus. Šie rezultatai prisidės prie efektyvesnio ledo sangrūdų potvynių valdymo ateityje.

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos „Interreg VI-A Latvia–Lithuania Programme 2021–2027“ programos lėšomis.
Plačiau apie projektą: https://www.lei.lt/icereg/