Projektas INNO4GRAPH – Inovatyvios technologijos grafitinių branduolinių reaktorių išmontavimui

INNO4GRAPH – tai Horizontas 2020 programos projektas, pradėtas vykdyti 2020 m. pabaigoje. Lietuvos energetikos institutas – vienas šio projekto dalyvių.

Grafitinių branduolinių reaktorių eksploatavimo nutraukimas visame pasaulyje vis dar yra ankstyvoje stadijoje, o dauguma tokių reaktorių yra išmontuojama uždelsto išmontavimo būdu. Įgyvendinant šių reaktorių eksploatavimo nutraukimą vis dar susiduriama su dideliais industriniais ir techniniais iššūkiais, kuriuos tenka spręsti net ir po to, kai tokio tipo reaktorius buvo galutinai sustabdytas prieš daugiau nei 30 metų. Iššūkiai susiję su šių reaktorių dydžiu, sistemų kompleksiškumu ir didėlės eksploatavimo nutraukimo išlaidos, reikalauja inovatyvių, efektyvesnių, saugesnių ir ekonomiškesnių išmontavimo sprendimų ir technologijų.

INNO4GRAPH projektu siekiama sukurti fizinių ir skaitmeninių įrankių ir metodų rinkinį, kurie būtų naudojami tiek prieš atliekant išmontavimo operacijas, tiek išmontavimo operacijų metu. Bus kuriamos tokios inovatyvios technologijos kaip išmontavimo scenarijų 3D modeliavimas, mechaninių ir fizinių savybių matavimo priemonės, grafito klojinio bandymų stendai ir pjovimas lazeriu atliekant išmontavimo operacijas.

LEI Branduolinės inžinerijos problemų laboratorija dalyvauja šiose veiklose:
• Daugiakriterinės analizės priemonės, padedančios pasirinkti tarp skirtingų išmontavimo scenarijų sukūrimas;
• Grafito savybių, svarbių atliekant išmontavimo operacijas, apibrėžimas;
• Nestandartinių įrankių specifikacijų kūrimas;
• Grafito išėmimo technologijų vertinimo metodų kūrimas;
• 3D išmontavimo scenarijų modeliavimas.

Daugiau informacijos apie projektą: https://lei.lt/projektas/inno4graph-lt/