Protono-boro branduolių sintezė: nuo energijos gamybos iki pritaikymo medicinoje (CA21128)

Projekto programa
Vykdymo laikotarpis
2022.10.24 - 2026.10.23
Projekto statusas
Vykdomas
Projekto lentelė
Projekto svetainė

Projekto aprašas
Naujausi eksperimentai su didelio intensyvumo lazeriais parodė rekordinę alfa dalelių gamybą apšvitinant boro-vandenilio taikinius. Tai atveria kelią visiškai naujiems pB sintezės tyrimams su keliais tikslais:
II) su branduolių sinteze susiję tyrimai. Protonų-boro sintezės reakcija gamina 3 a-daleles ir išskiria didelę energiją. Jis laikomas įdomia deuterio ir tričio sintezės alternatyva, nes nesukuria neutronų, todėl sąlygoja mažesnę aktyvacija ir radioaktyvių atliekų kiekį. Lazeriniai eksperimentai gali pasiūlyti įdomų neterminės sintezės metodą, alternatyvą klasikinėms inercinės sintezės įrenginiams. Be to, bus galima išspręsti vis dar neatsakytus klausimus, pavyzdžiui, nustatyti a-dalelių įsiskverbimą į tankią plazmą.
II) naujų lazeriu valdomų a-dalelių šaltinių generavimas. Šiuo metu nėra didelės srovės ir kompaktiškų a-dalelių šaltinių (jie paprastai gaminami iš radioaktyvių medžiagų arba iš įgreitintų He jonų dideliuose ciklotronuose). Lazeriu valdomi a-dalelių šaltiniai yra perspektyvūs dėl didelio ryškumo, kurį nulemia mažas lazerio ir plazmos sąveikos taško dydis. Tokie šaltiniai galėtų būti naudojami medicinos srityse (pvz., radioizotopų gamybai vėžio gydymui arba PET).

Projekto pradžia: 24/10/2022
Projekto pabaiga: 23/10/2026
Trukmė: 4 metai

Projekto vykdytojai

Vardas, pavardė kabinetas tel. nr. el. paštas
Gediminas Stankūnas 249-AK +37037401972 Gediminas.Stankunas@lei.lt
Andrius Tidikas 253-AK +37037401941 Andrius.Tidikas@lei.lt