Betono panaudojimo pavojingoms atliekoms tvarkyti inovacijos (ICONDE)

Projekto programa
Vykdymo laikotarpis
2021.05.01 - 2024.04.30
Projekto statusas
Vykdomas
Projekto lentelė
DB nuoroda
EEA Grants logo thumbnail

Vykdant šį mokslinį projektą planuojama sukurti naujas kompozicines medžiagas, naudotinas radioaktyviųjų atliekų tvarkymo procese. Siekiama sukurti specializuotą betoną ilgalaikiam pavojingų atliekų saugojimui: pavojingos atliekos galėtų būti imobilizuojamos iš šio betono išlietose talpyklose arba tiesiogiai betono masėje.

Apie projektą:

Projektu bus siekiama betono pagrindu sukurti naujas kompozicines medžiagas ir ištirti jų savybes, iš dalies naudojant skalūnų pelenus kaip cementavimo medžiagą. Iš visų Baltijos šalių Latvija pagamina daugiausiai cemento. Sumaišius naftos skalūnų pelenus (energetikos sektoriaus atliekas Estijoje) su standartiniu portlando cementu, galima gaminti specializuotą cementą, sumažinant gamtinius ir energetinius išteklius, taip pat sumažinant gamybos sukeliamą taršą, cemento/betono kainą, o taip pat ir CO2 išmetimus. Be to, tikimasi specifinių tokio betono savybių, tokių kaip lengvai pasiekiamas reikiamas stiprumas ir sunkiųjų metalų priemaišų prasiskverbimo per betoną apsunkinimas. Minėto specializuoto betono kūrimas gali būti skirtas labai svarbiam panaudojimui, tai yra ilgalaikiam pavojingų atliekų saugojimui, imobilizuojant jas betoninėse talpyklose arba užpilant jas betono mase. Taip pat toks betonas gali būti panaudojamas statant apsaugines konstrukcijas branduolinės energetikos pramonėje. Baltijos ir Šiaurės šalyse yra keletas pavojingų atliekų šaltinių – nuo aukšto radioaktyvumo atliekų iš branduolinės energetikos objektų ir specifinių medicinos įrangos komponentų, iki toksiškų medžiagų ar metalų, kurių radioaktyvumas yra nereikšmingas ir kurie gali būti nukreipti pakartotinam perdirbimui. Kaip didžiausio mąsto radioaktyviųjų atliekų šaltinio pavyzdys yra atliekos, susidarančios Ignalinos atominės elektrinės uždarymo metu. Šiuo metu didžioji dalis Ignalinos AE radioaktyviųjų atliekų vis dar yra laikinosiose saugyklose ir vis dar ieškoma ilgalaikio sprendimo. Ilgalaikis pavojingų atliekų saugojimo sprendimų ir technologijų trūkumas yra viso Baltijos regiono problema.

 
Projekto nr.: EEA-RESEARCH-165

Projekto biudžetas: 865 660.25 €
Skirtas finansavimas: 735 812.06 €

 
Koordinatorius: Rygos technikos universitetas (Latvija)
Partneriai:
Norvegijos arkties universitetas (angl. UiT The Arctic University of Norway) (Norvegija)
Lietuvos energetikos institutas (Lietuva);
Tartu universitetas (Estija).

 
Iceland Liechtenstein Norway Grants logo   Ministry of Science logo   LMT logo in English

Projekto vykdytojai

Vardas, pavardė kabinetas tel. nr. el. paštas

Instituto atstovas
 
Mindaugas Vaišnoras 414-AK +37037401954 Mindaugas.Vaisnoras@lei.lt

Projekto vykdytojai
 
Egidijus Babilas 105-AK +37037401914 Egidijus.Babilas@lei.lt
Algirdas Kaliatka 223-AK +37037401903 Algirdas.Kaliatka@lei.lt
Jūratė Čėsnienė 311-LK +37037401912 Jurate.Cesniene@lei.lt
Regina Kalpokaitė Dičkuvienė 316-LK +37037401984 Regina.Kalpokaite-Dickuviene@lei.lt
Rolandas Urbonas 406-AK +37037401832 Rolandas.Urbonas@lei.lt
Raimondas Pabarčius 424-AK +37037401919 Raimondas.Pabarcius@lei.lt
Andrius Slavickas 224-AK +37037401810 Andrius.Slavickas@lei.lt
Simona Breidokaitė 253-AK +37037401941 Simona.Breidokaite@lei.lt
Inna Pitak 314-LK Inna.Pitak@lei.lt
Algis Makštys 315-LK +37037401910 algis.1206@gmail.com