Tyrėjų naktis 2011: kodėl aš tapau tyrėju (TN2011)

Projekto programa
Vykdymo laikotarpis
2011.06.01 - 2011.11.30
Projekto statusas
Baigtas
Projekto lentelė
Projekto svetainė

Pagrindinis 2011 m. „Tyrėjų nakties“ tikslas – mokslininkų ir jų darbo viešinimas, vienijant visuomenę ir mokslo darbuotojus, laužant esamus stereotipus apie tyrėjus, parodydant „įprastą ir žmogišką veidą“.

Konkretūs tikslai yra šie: pabrėžti mokslininkų darbo svarbą ne tik konkurencingumui ir ekonomikos augimui, bet ir piliečių kasdieniam gyvenimui bei gerovei; pabrėžti renginio europinę dimensiją, taip pat Europos ir tarptautinio bendradarbiavimo svarbą; stiprinant ryšius tarp piliečių ir mokslinių tyrimų institucijų, pabrėžti, kad svarbu, jog to būtų siekiama dviem būdais: stengiantis įtikinti daugiau jaunų žmonių, kad pradėtų mokslinę karjerą, parodant patrauklius mokslinių tyrimų aspektus ir per kaimo gyventojų, kurie tapo mokslininkais, asmeninę patirtį; pristatyti fizikos, gamtos mokslų, psichologijos ir astronomijos, energijos, technologijų ir jūrinių tyrimų rezultatus.

LEI veikla projekte

Vakaro renginiais buvo siekiama supažindinti įvairių amžiaus grupių atstovus su institute vykdomais aukščiausio lygio tyrimais, mokslu sudominti vaikus ir jaunimą. Galima teigti, kad mūsų miesto gyventojai labai aiškiai suvokia energetikos aktualumą, todėl ir susidomėjimas institute vykdomais tyrimais yra smarkiai išaugęs. Renginio metu stengėmės įtraukti visus lankytojus, kad nė vienas neliktų pasyviu stebėtoju. Neapsiribojome vien energetika, nes suplanuoti renginiai buvo skirti įvairaus amžiaus bei pomėgių žmonėms: kiekvienas galėjo surasti ką nors naujo ir įdomaus. Būtent renginių įvairove, galimybe ne tik pamatyti, bet ir dalyvauti, „Tyrėjų naktis“ skyrėsi nuo tradicinių institute rengiamų ekskursijų.

Įrengtame „Europos kampe“ buvo galima ne tik susipažinti su Europos sąjungos mokslo programomis, instituto vykdomais tarptautiniais projektais, bet ir gauti „Europos tyrėjo pasą“, papuoštą lankytojo termovizine nuotrauka. Nuo aštuonioliktos valandos buvo rengiamos ekskursijos po instituto laboratorijas, kuriose mokslininkai atliko eksperimentus. Parodoje „Mokslo pasaulis“ lankytojų laukė sukurti moksliniai modeliai ir siurprizai. Mikro ir makro pasaulis stebino dideliais ir mažais daiktais iš arti. Taip pat buvo pasiūlyta apkeliauti pasaulį kartu su mokslininkais ir gyvojoje parodoje susipažinti su įprastais ir išskirtiniais mokslininkų hobiais. Daug dėmesio sulaukė į institutą atėję vaikai, kuriems buvo pasiūlyta gausybė pramogų, t.y. piešinių ir skulptūrų konkursas „Mokslininkas ar mokslininkė vaikų akimis“, vaikiška viktorina, buvo galima išmėginti savo jėgas lavinamuosiuose laisvos prieigos kompiuteriniuose žaidimuose, kuriuose patraukliai pristatomi mokslo tyrinėjami reiškiniai. Įdomiojoje statistikoje buvo galima sužinoti daugiau apie save, draugą ar kaimyną. O mokslo kino centre išvysti filmus ir filmukus apie tikrąjį mokslą. Instituto salėje vyksiančios paskaitos-diskusijos apėmė labai platų temų spektrą. Paskaitose buvo siekiama ne tik dalintis žiniomis, bet ir išprovokuoti gyvas diskusijas.

Baigiamasis „Tyrėjų nakties“ Lietuvos energetikos institute akcentas buvo „Gudruolių viktorina“, kurioje šventėje apsilankiusieji visuomenės atstovai bandė įrodyti, kad yra tikrai gudresni už mokslininkus. Viktorinos klausimai reikalavo ne sausų žinių, o sumanumo, todėl klausimas „ar tikrai tie mokslininkai tokie gudrūs“ išliko intriguojantis iki pat renginio pabaigos.

Bendra projekto vertė:  94993,4 EUR

Koordinatorius: Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga (LJMS)

Partneriai:

  • LIETUVOS JAUNŲJŲ MOKSLININKŲ SĄJUNGA (LJMS)
  • LIETUVOS ENERGETIKOS INSTITUTAS (LEI)
  • VILNIAUS UNIVERSITETAS (VU)
  • KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS (KTU)
  • VILNIAUS GEDIMINO TECHNIKOS UNIVERSITETAS (VGTU)
  • KLAIPĖDOS UNIVERSITETAS (KU)
  • ŠIAULIŲ UNIVERSITETAS (SU)
  • SOCIALINIŲ INOVACIJŲ INSTITUTAS (SII)

Projekto vykdytojai